ՀՀ Ազգային ժողովը պատգամավորների նախաձեռնությամբ ՀՀ  Սահմանադրության 100-րդ եւ «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 41-րդ հոդվածների համաձայն՝ մայիսի 14-ին գումարեց Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ:
Խորհրդարանն Արման Աբովյանի ներկայացմամբ քննարկեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության հեղինակած  «Սահմանամերձ գոտիներում, մասնավորապես՝ Սյունիքում, Գեղարքունիքում եւ Վայոց ձորում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակի, առկա խնդիրների եւ դրանց լուծման ուղիների, սահմանների պաշտպանության եւ անվտանգության ապահովմանն ուղղված հարցերի վերաբերյալ» հայտարարության նախագիծը: Նիստի ուղիղ հեռարձակումը՝ կից:

On May 14, the RA National Assembly convened the extraordinary sitting of the National Assembly by Article 100 of the Constitution and Article 41 of the constitutional law - the Rules of Procedure of the National Assembly by the deputies’ initiative.
The parliament debated the draft statement on Issues Directed to the Crisis Created in the Border Zones Particularly in Syunik, Gegharkunik and Vayots Dzor, the Existing Problems and the Ways of Their Solution, Ensuring the Defense and Security of the Borders authored by the NA Prosperous Armenia Faction presented by Arman Abovyan.